
URBAN FARMING - Rolnictwo przenosi się do miast!
2023-10-27Hasłem przewodnim konferencji była agrourbanistyka, czyli miejskie rolnictwo.
Uczestnicy konferencji przyglądali się ruchowi, najczęściej oddolnemu, zaangażowanemu w dostarczenie żywności mieszkańcom miast z lokalnych środowisk. Ruchowi, który coraz ambitniej sugeruje, że miasta mogą same zadbać o dostępność części produktów i sprawdza te możliwości na różne sposoby.
To bardzo wizjonerskie projekty wychodzące naprzeciw zmianom klimatycznym i przeróżnym kryzysom społeczno-gospodarczym. Wizje pewnej żywnościowej suwerenności, po to by nie być uzależnionym tylko od narzuconych łańcuchów dostaw często z odległych stron i nierzadko pozbawionych racjonalnych i ekologicznych podstaw.
Czy jest to tylko kaprys ekologów i pasjonatów czy próba adaptacji miast do zmian klimatu. Przedstawiane projekty niekoniecznie są nierealnymi dziś wizjami w rodzaju ekopolis. To przegląd realizowanych projektów z zakresu agrourbanistyki z Dąbrowy Górniczej, Krakowa, Warszawy, Wrocławia i zza granicy. Projekty społecznych ogrodów, spółdzielczych farm miejskich, kooperatyw spożywczych, relalizacji przestrzeni bioróżnorodnych i retencjonujących wodę na podwórzach szkolnych. To pomysły wywołane postępującymi zmianami stylu życia, zmianami w myśleniu o najbliższym środowisku, które już teraz wprowadzane są w życie.
Prelekcje zostały nagrane podczas Konferencji i są udostępnione na https://www.facebook.com/ZamekCieszyn/
Konferencja jest częścią przedsięwzięcia „Zielone sąsiedztwo” realizowanego w ramach projektu "Cieszyn – miasto samowystarczalne", finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 w ramach programu "Rozwój lokalny". W ramach tego samego projektu w Cieszynie realzowany jest m.in:
Samowystarczalne dzielnice. Zielone działania inwestycyjne. Zagospodarowanie przestrzeni publicznej w rejonie ulic Błogocka – Mickiewicza, Marklowic i osiedla Podgórze.