
Drogie Mieszkanki i Mieszkańcy Cieszyna!
W ten majowy czas serdecznie zapraszam Państwa do wzięcia udziału w obchodach Narodowego Święta 3 Maja. Uroczystości rozpoczniemy w Kościele Parafialnym pw. św. Marii Magdaleny w Cieszynie – Mszą Patriotyczną o godz. 9:00. Następnie na cieszyńskim Rynku zabrzmi koncert Orkiestry Dętej "Cieszynianka" i wystąpią, tradycyjnie już Mażoretki (godz. 9:45). Obchodom Narodowego Święta 3 Maja towarzyszyć będzie (godz. 10:15) odśpiewanie hymnu państwowego, okolicznościowe przemówienie, a także złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową umieszczoną na Domu Narodowym. Tego dnia odbędzie się również Lekcja Śpiewania Patriotycznego (godz. 10:45).
Serdecznie zapraszam wszystkich Mieszkańców i Gości do wspólnego świętowania.
Niech ten dzień zawsze przypomina nam, jak wielka siła tkwi we wspólnocie, jak wielka siła tkwi w każdym z nas. Ale również… niech przypomina nam, że Konstytucja 3 Maja to nie tylko wielkie wydarzenie w dziejach Polski i w dziejach świata, to nie tylko silny impuls pobudzający społeczną świadomość potrzeby zmian w funkcjonowaniu państwa… to nie tylko dokument świadczący o przywiązaniu do idei wolności, obywatelstwa i państwowości, które przez wieki były zakorzenione w naszej tożsamości.
Konstytucja 3 Maja Szanowni Państwo - to przede wszystkim wyraz wspólnej decyzji, przykład wyjątkowej wspólnoty, jedności i współpracy. Patriotyzmu, wrażliwego na cierpienie i krzywdę, dotykającą innych ludzi i inne narody – te słowa będę powtarzać niezmiennie. I jak już nieraz mówiłam - Konstytucja 3 Maja to przede wszystkim akt odpowiedzialności za drugiego człowieka. To ogromny entuzjazm, zjednoczony siłą, ale i ideą jednomyślności, której przyświecało dobro wspólne. Dlatego tak ważnym jest, abyśmy tego dnia byli razem i mogli poczuć się wspólnotą. Wspólnotą… której leży na sercu dobro i bezpieczeństwo naszej Ojczyzny. Byśmy swoją obecnością dawali świadectwo prawdzie i pamięci. To odpowiedzialność naszego pokolenia i kolejnych pokoleń.
W ten majowy dzień, kiedy nad naszymi głowami radośnie będą powiewać biało-czerwone flagi, gdy w tle słychać będzie gwar rozmów i dźwięki koncertów… gdy będziemy tak blisko siebie – niech towarzyszy nam również chwila refleksji nad tym, czym dziś dla każdego z nas - jest dobro wspólne? Czym jest odpowiedzialność, jedność, wspólnota? W którym kierunku podążamy? I co widzimy patrząc w przyszłość? Czy jest w niej miejsce na drugiego człowieka?
Korzystając z okazji pozwolę sobie zauważyć, że jak podaje Centrum Badania Opinii Społecznej - obecnie bardzo często lub zawsze, poczucia osamotnienia doświadcza 8% dorosłych Polaków, natomiast w roku 2017 odsetek ten wynosił 4%. Z analizy zróżnicowań społeczno-demograficznych wynika, że bardzo częste lub permanentne odczuwanie samotności dotyka najczęściej najmłodszych badanych, tj. osoby w wieku 18–34 lata, a w dalszej kolejności najstarszych respondentów, tj. osoby w wieku 75 lat lub więcej. Z kolei zespół naukowców z Katedry Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu kilkanaście miesięcy badał zjawisko samotności w Polsce. Dwukrotnie już przeprowadzono ogólnopolskie badania na reprezentatywnej grupie dorosłych Polaków w wieku od 18 do ponad 80 lat.
Wnioski?
Okazuje się, że około 68 proc. osób dorosłych odczuwa samotność, natomiast do izolacji społecznej przyznaje się 23 proc. ankietowanych. Ponownie wskazano, iż najsilniej samotność odczuwają młodzi dorośli w wieku 18-35 lat i osoby w podeszłym wieku – 75 plus.
Postępująca cyfryzacja, jak również rosnąca popularność mediów społecznościowych nie sprzyjają bezpośrednim relacjom międzyludzkim. A mówi się, że żyjemy w epoce – najlepszej w historii, kiedy tak łatwo o kontakt z drugim człowiekiem. Kiedy niemal na wyciagnięcie ręki możemy korzystać ze wszystkich dobrodziejstw postępu technologicznego.
Dlaczego więc dziś bardziej niż kiedykolwiek wcześniej czujemy się samotni?
Szanowni Państwo, bo to wspólnota jest dla nas środowiskiem naturalnym. Samotność jest najbardziej bolesna, kiedy nie mamy poczucia przynależności do żadnej grupy… gdy nie czujemy się częścią całości i nie mamy w sobie radości ze wspólnego tworzenia. Niestety rosnąca samotność ma poważne konsekwencje nie tylko dla jednostek, ale i dla całego społeczeństwa. Dlatego po raz kolejny apeluję do nas wszystkich – obudźmy w sobie społeczną empatię. Skierujmy uwagę na innych. Zastanówmy się, nad tym, czy ktoś w naszym otoczeniu nie potrzebuje wsparcia, bo samotność to trudna rzeczywistość, ale jestem przekonana, że nasze wspólne wysiłki mogą sprawić, by czas ten stał się bardziej wspierający dla wszystkich. Powtórzę raz jeszcze - aby wzrastać, rozwijać się emocjonalnie, społecznie i kulturowo potrzebujemy więzi.
Niech tegoroczne Święto 3 Maja przypomina nam o tym i niech niesie przesłanie pełne odpowiedzialności za siebie nawzajem i troski o dobro wspólne, bo… To właśnie człowiek człowiekowi najbardziej potrzebny jest do szczęścia. Pięknego świętowania!
Gabriela Staszkiewicz
Burmistrz Miasta Cieszyna